En
تاریخ : سه شنبه 26 ارديبهشت 1396
کد 4064

رئیس دادگستری قرچک:

قوه قضائیه در برخورد با جرائم انتخاباتی با هیچ کسی تعارف ندارد

رئیس دادگستری شهرستان قرچک گفت: طبق ماده ۶۸ قانون انتخابات ریاست جمهوری استفاده از امکانات دولتی و عمومی به نفع و یا ضرر یک کاندیداهای خاصی جرم محسوب و قوه قضائیه در برخورد با جرائم انتخاباتی با هیچ کسی تعارف ندارد.
به گزارش کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد انتخابات شهرستان قرچک، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر مرتضائیان ضمن تبریک ایام شعبانیه اظهارداشت: یکی از نیازهای جامعه امروز اطلاع رسانی مردم و آشنای از حقوق شهروندی و مباحث حقوقی و قضائی است و هر چه سطح آگاهی مردم در زمینه حقوقی و قضائی بالا برود، موجب کاهش ورودی پرونده های قضائیه به دادگستری می گردد و این وظیفه خطیربر عهده رسانه ها است.
 
وی گفت: وظیفه ذاتی قوه قضائیه پیشگیری از جرم است و یک از بنیادیترین کارهایش اطلاع رسانی و آگاهی بخشی مردم می باشد.
 
مرتضائیان با اشاره به ۲۹ اردیبهشت ماه روز انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، بیان کرد: هر دو این انتخاب ها برای ما بسیار اهمیت دارد و حضور پر شورمردم در انتخابات موجب اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران می شود.
 
وی افزود: در این راه دستگاه قضائیه برای انتخاباب وظایفی بر عهده دارد و با رصد فعالیتهای انتخاباتی، همه مردم را به حضور گسترده دعوت می کند و برای حضور حداکثری مردم در انتخابات تمام تلاش خود را در زمینه ها و بسترها آماده کرده است.
 
رئیس دادگستری شهرستان قرچک تاکید کرد: قوه قضائیه نسبت به تخلف و جرم حساس است و در قانون پیش بینی شده و از طریق بخشنامه به ریاست قوه قضائیه به همه دادگستری ها ابلاغ شده است و ستادهای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی را در قرچک تشکیل داده ایم.
 
وی تصریح کرد: وظیفه این ستاد پیشگیری و رصد تمام اخبار و اطلاعاتی که در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها انجام می شود و احتمالا اگر تخلف و جرمی صورت گیرد بررسی و سعی در جلوگیری است تا جرم و تخلفی واقع نشود، پرونده های در خصوص جرائم و تخلفات اگر واقع شده برخورد شود و با همدلی و دوستی هئیت های اجرایی و نظارتی برای برگزاری انتخابات سالم و امن با حضور حداکثری مردم تلاش کنیم.
 
مرتضائیان گفت: اگر مجریان و ناظران انتخابات قانون را رعایت کنند و بی طرفی کامل را حفظ کنند مردم امیدوار و با انگیزه حضور پیدا می کنند و مردم به پاس اعتمادی که دارند به کاندیدای اصلح رای می دهند.
 
وی افزود: به عنوان مقام بالای قضائی اگرتخلفی صورت گیرد، متخلف را احضار و تذکر می دهم و اگر احساس شود، تذکر فایده ای نداردتشکیل پرونده خواهم داد.
 
رئیس دادگستری شهرستان قرچک با اشاره به فضای مجازی، بیان کرد: گزارش های مختلف از تخلفاتی که در فضای مجازی صورت می گیرد، به دست ما می رسد که خیلی مهم است، مهمترین عنصر تبلیغاتی برای نامزد ها فضای مجازی است و این فضای مجازی هم خوب و هم مخاطره آمیز است.
 
وی تصریح کرد: به جای اینکه شهر پر شود، از عکس، پلاکت و بلندگو رو به سوی فضای مجازی رفته است و با گروه ها و کانال های نامزدها تشکیل می شود کخ این فضای مجازی نیازمند به رصد و کنترل دارد و اگر تخلفی صورت گیرد، گروه یا کانال مسدود و اجازه فعالیت به آنها داده نمی شود.
 
مرتضائیان تاکید کرد: طبق ماده ۶۸ قانون انتخابات ریاست جمهوری اگر از امکانات دولتی و عمومی به نفع ویا ضرر یک کاندیدا خاصی استفاده گردد، جرم محسوب و قوه قضائیه در برخورد با جرائم انتخاباتی با هیچ کسی تعارف نداریم و هیچ منافعی به جز مردم نداریم.
 
وی گفت:  به تعبیر مقام معظم رهبری حقوق الناس و حق الناس هم حق مردم است و اگر به ضرربه کاندیدای خاصی باشد، حق الناس است و کسی حق توهین، نسبت ناروا، تخریب ندارد و کسی هم نمی تواند سیاه نمای کند.
 
رئیس دادگستری شهرستان قرچک  با اشاره به گذشت ۳۸ سل از پیروزی جمهوری اسلامی، بیان کرد: هر کسی در دولت های گذشته یک خدمات خاصی به کشور و مردم ارائه کرده است که قابل انکار نیست  وهمه رئیس جمهورهای پیشین ایران زحمات زیادی گشیدند و به مردم خدمت کردند که  نباید پایمال شود.
 
وی تاکید کرد: همه نامزده های انتخاباتی به مر قانون عمل و قانونمند باشند و مجریان و ناظران انتخابات با قانونمندی و بی طرفی اعتماد عمومی مردم را جلب کنند.
 
مرتضائیان  تصریح کرد: کشور جمهوری اسلامی ایران دموکراتیک ترین کشور جهان است و در کمال آزادی مردم به هرکس که می خواهند رای می دهند و هیچ کس برای آنان تعیین تکلیف نمی کند و با آگاهی و بصیرت لازم در انتخابات بهترین شخص را به عنوان رییس جمهور انتخاب می کنند.
 
وی با اشاره به انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، بیان کرد: مردم بایدبهترین افراد متخصص، کاردان، سالم، مومن و متحد را به عنوان اعضای شورای شهر و روستا انتخاب کنند و از خدمات آنان هم مردم و جامعه بهرمند شوند .
 
رئیس دادگستری شهرستان قرچک  در پایان خاطرنشان کرد: با تدابیر اندیشه شده در دادسرای قرچک یک شعبه بازپرسی ویژه انتخابات و در دادگاه یک شعبه بازپرسی ویژه رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی تعیین شده است و دادگستری و دادسرا از کانال های مختلف که یکی از مهمترین بازوان آن نیروهای انتظامی، اطلاعات، بسیج و سپاه اطلاعات می گیرد و مطابق قانون عمل می کند.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 26 ارديبهشت 1396
  • توسط روابط عمومی فرمانداری قرچک
  • تعداد بازدید 116