En
تاریخ : شنبه 9 تير 1397
کد 5758

معاون فرماندار قرچک:

پدیده قاچاق کالا یکی از معضلات مهم در اقتصاد کشور است

معاون سیاسی انتظامی فرمانداری شهرستان قرچک گفت: پدیده قاچاق کالا یکی از معضلات مهم در اقتصاد کشور است.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قرچک، علیرضا جعفری به مناسبت هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر و همچنین 12 تیر سالروز صدور فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص مبارزه با پدید قاچاق در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه قرچک اظهار داشت: اعتیاد به مواد مخدر یکی از چالش های بزرگ جوامع بشری است و این آسیب اجتماعی علت‌العلل بسیاری از ناهنجاری‌ها و معضلات اجتماعی است.

وی سپس به پیامدهای منفی اعتیاد در ابعاد بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پرداخت و اظهار داشت: شیوع بیماری‌های مهلک و خطرناک و مسری همچون ایدز و هپاتیت دستاورد این معضل اجتماعی است و روزانه در کشور 10 نفر به دلیل سوء مصرف جان خود را از دست می‌دهند و ابعاد اقتصادی آن غیرقابل‌جبران بوده و اعتیاد نقش مؤثری در افزایش آمار طلاق، همسر آزاری، سرقت و سایر جرائم را دارد.

جعفری  پایین آمدن سن اعتیاد، افزایش مصرف مواد صنعتی و روان‌گردان و افزایش آمار زنان معتاد را از دیگر مشکلات این پدیده عنوان کرد.

وی در ادامه به اقدامات انجام‌شده در شهرستان پرداخت و اظهار داشت: در شورای فرعی مبارزه با مواد مخدر شهرستان با کمک همه دستگاه‌های فرهنگی، انتظامی و امنیتی درزمینهٔ های مقابله باعرضه، اقدامات پیشگیری و فرهنگی و درمان اقدامات خوبی انجام‌شده و جهت درمان معتادین هم‌اکنون 18 مرکز متادون درمانی یا مجوز از شبکه بهداشت و درمان فعال است و 4 کمپ ترک اعتیاد و سازمان مردم‌نهاد NA در هفته 35 جلسه گروه درمانی برگزار می‌کند.

معاون سیاسی فرمانداری شهرستان قرچک در ادامه با تأکید بر سیاست وزارت کشور و ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر خواستار مشارکت مردم، افراد تحصیل‌کرده شهرستان، ائمه جماعات و استفاده از ظرفیت مساجد و پایگاه‌های بسیج برای برگزاری جلسات پیشگیری و آگاهی‌بخش به خانواده‌ها شد و عدم نظارت کافی بر رفتار فرزندان را یک آسیب عنوان کرد و اظهار داشت پژوهش‌ها نشان می‌دهد، خانواده‌ها با تأخیر متوجه اعتیاد فرزندان شده درحالی‌که با آموزش می‌توان این مشکل را مرتفع کرد.

جعفری اظهار داشت: پدیده قاچاق کالا یکی از معضلات مهم در اقتصاد کشور است که در جهت عکس اقتصادی مقاومتی عمل می‌کند و بر ای رونق واحد های تولیدی باید جلوی قاچاق را گرفت و افراد سودجو با قاچاق کالا و عرضه کالای ارزان در بازار به فروش کالاهای داخلی لطمه می‌زنند.

وی به پیامدهای منفی قاچاق کالا اشاره کرد و با  ارائه آمار حجم قاچاق و کشفیات و مقایسه بین عملکرد سال 91 با 95 اقدامات انجام‌شده در مبارزه با قاچاق را مثبت ارزیابی کرد و اظهار امیدواری کرد این روند نزولی قاچاق کالا ادامه پیدا کنند و از مردم خواست با خرید و مصرف کالای ایرانی در جهت اشتغال کشور سهیم باشند.
 
  • نوشته شده
  • در شنبه 9 تير 1397
  • توسط روابط عمومی فرمانداری قرچک
  • تعداد بازدید 56