En
تاریخ : شنبه 7 تير 1399
کد 9051

برگزاری کارگاه آموزشی " بررسی سیره علمی و عملی حضرت امام صادق علیه السلام "

پیرو مصوبه شورای فرهنگی دانشگاه ، در سالروز شهادت ششمین ستاره سپهر امامت و ولایت حضرت امام صادق علیه السلام که متقارن با سالروز شهادت شهید چمران و روز ملی بسیج اساتید دانشگاه می باشد، کارگاه آموزشی " بررسی سیره علمی و عملی حضرت امام صادق علیه السلام " با حضور دکتر راهداری ریاست دانشگاه ، حجت الاسلام والمسلمین علیزاده مدیریت فرهنگی و مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور مرکز ورامین و تمامی مدیران قسمت ها و کارکنان در سالن آمفی تئاتر با رعایت فاصله اجتماعی و دستورالعمل های بهداشتی برگزار گردید.
 به گزارش روابط عمومی فرمانداری قرچک، پیرو مصوبه شورای فرهنگی دانشگاه ، در سالروز شهادت ششمین ستاره سپهر امامت و ولایت حضرت امام صادق علیه السلام که متقارن با سالروز شهادت شهید چمران و روز ملی بسیج اساتید دانشگاه می باشد، کارگاه آموزشی " بررسی سیره علمی و عملی حضرت امام صادق علیه السلام " با حضور دکتر راهداری ریاست دانشگاه ، حجت الاسلام والمسلمین علیزاده مدیریت فرهنگی و مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور مرکز ورامین و تمامی مدیران قسمت ها و کارکنان در سالن آمفی تئاتر با رعایت فاصله اجتماعی و دستورالعمل های بهداشتی برگزار گردید.
    در این کارگاه آموزشی ابتدا حجت الاسلام علیزاده با مرور مختصر زندگانی حضرت امام صادق (ع) که در دوران خلافت عباسی واقع می باشد، ضمن اشاره به برخی ابعاد برجسته شخصیتی آن امام بزرگوار، بیشتر بر جنبه علمی و فقهی تاکید نموده و پرورش شاگردان برجسته و اثرگذار در جامعه اسلامی را مهمترین دستاورد دوران ایشان ذکر نمود. ایشان همچنین جمع آوری احادیث و متون فقهی شیعه و برپایی دانشگاه اسلامی جامعه شیعی که حاصل آن تربیت فقها و دانشمندان صاحب نام در دوره های بعدی می باشد را به عنوان نقطه عطف تاریخ تشیع در دوران حضرت امام صادق علیه السلام برشمرد و افزود: در دوران حضرت صادق (ع) اگر نبود تلاشها و مجاهدت های ایشان که در اوج خفقان حکومت عباسیان با تربیت دانشمندان و علمای شیعی و نیز تدوین فقه جعفری ، قطعا تشیع به مسیر انحراف میرفت و یقینأ بقاء و دوام مذهب شیعه مرهون تلاش های آن حضرت است.
    در ادامه دکتر راهداری ریاست دانشگاه به عنوان مدرس این کارگاه آموزشی، ابتدا با مروری اجمالی بر تاریخ قبل از امامت حضرت صادق (ع)، شیوه و نحوه اداره جامعه توسط حاکمان اموی و عباسی و نیز دوران زندگانی و امامت آن حضرت، زعامت ایشان در آن برهه را در ایجاد و پیدایش مذهب جعفری بسیار قابل اهمیت دانسته و از آن به عنوان مکمل تلاش های پدر بزرگوارشان حضرت امام محمد باقر علیه السلام در تربیت شاگردان منشأ اثر در جامعه شیعه یاد کرد.
    ایشان در ادامه به دو فراز مهم از سخنرانی شهید مطهری در خصوص دوره تاریخی امام جعفر صادق (ع) از کتاب سیره ائمه اطهار علیهم السلام اشاره نمود. ابتدا به بدرفتاری ها و کج فهمی های برخی از خاندان بنی هاشم در خصوص حضرت صادق (ع) اشاره شد و اینکه تحمل این موضوع از ناحیه آن امام چقدر سخت و بوده و این جفائی بسیار بزرگ از ناحیه خانواده و خاندان آن حضرت بود که با وجود شخصیت بسیار برجسته علمی و شایستگی های بسیار ایشان، از طرف نزدیکان خود مورد ستم واقع می شدند. ایشان امام (ع) را برای قیام و همراهی با خودشان دعوت می کردند و تحلیل های امام (ع) را نمی پذیرفتند و عدم همراهی مورد انتظار خود از طرف آن حضرت را به مفاد ناشایست نسبت می دادند.
     فراز دوم؛ دوره زندگانی امام صادق (ع) که در قرن دوم هجری واقع بود، دوران گسترش جغرافیایی اسلام بود که دین اسلام به واسطه فتوحات مسلمانان دروازه های اروپا و آفریقا را گشوده و در نواحی اندلس (اسپانیای کنونی) و شمال آفریقا (مصر) حکومت اسلامی را گسترش داده بودند. در این دوران سوالات و مباحث علمی و فلسفی و عقیدتی بسیاری از طرف ایرانیان و اروپایی ها مطرح می گشت. این برهه اوج رسالت حضرت صادق (ع) بود که با توجه به ممنوعیت نقل حدیث در دوران خلافت قرن اول و آزادی مباحث کلامی در این دوران ایشان بایستی شبهات بسیاری را از چهره دین و مذهب تشیع پاک می کرد. انبوه سولات فقهی و توحیدی در زمان حیات پربار آن حضرت پاسخ داده شد و دانشمندان و علمای بسیاری از محضر حضرت صادق (ع) بهره مند شدند و این در واقع مهمترین حرکت علمی و جهادی آن حضرت بود و آن تربیت چهره های ماندگار تشیع و فقه شیعی بود.
    در پایان این کارگاه آموزشی ضمن جمع بندی مباحث مطروحه ، مقرر گردید بر مبنای سیره ائمه اطهار علیهم السلام  و ایات قرآن مجید، ویژگی های مدیر و کارمند اسلامی با بهره برداری از منابع دسته اول استخراج گردد.
  • نوشته شده
  • در شنبه 7 تير 1399
  • توسط دانشگاه پیام نور مرکز قرچک - ورامین مرکز قرچک - ورامین
  • تعداد بازدید 2